Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
52 posty 429 komentarzy

Refleksje zrzędliwego emeryta

PiotrZW - Ślązak, katolik, socjalista

Moje komentarze

 • @Husky 11:10:05
  By było to logiczne. W którym wypadku sprzedawanie się wrogom za korzyści jest zdradą, a w którym dowodzi patriotyzmu?
  Generał R. Kukliński - mój bohater
 • @Husky 10:23:31
  "Czy Adama Mickiewicza też nazwiecie zdrajcą, jak powiem wam, że podpisał lojalkę z caratem w zamian za korzyści?"

  To w takim razie kim był?
  Generał R. Kukliński - mój bohater
 • @Husky 10:23:31
  "Gdyby nie Płk. Kukliński dzisiaj nie byłoby Polski. Byłoby Atomowe pobojowisko."

  Możesz to wyjaśnić? Płk. R. Kukliński przekazując Amerykanom lokalizację sowieckich wyrzutni rakietowych spowodował, że nie zdecydowali się na atak? Dlaczego?
  Generał R. Kukliński - mój bohater
 • @kula Lis 67 10:05:35
  Którzy synowie? Miał ich więcej, z innej żony.
  Generał R. Kukliński - mój bohater
 • @ Bogusław Jeznach
  Doskonale Pana rozumiem. Też tak mam, kiedy natężenie agresji na portalu osiąga jakieś szaleńcze rozmiary. Wtedy się wycofuję. Bo co? Mam okładać kogoś argumentami jak kijem, kiedy z góry wiem, że to nic nie da?

  Dzielę się swoimi refleksjami na blogu, licząc, że ktoś coś cennego do nich doda. Nie jestem propagandzistą, jak spora grupa tu blogerów.

  Nie wiem, czy Pana namawiać do pozostania. Jeśli można, radziłbym na pewnych ludzi patrzeć z góry i nie przejmować się aż tak.
  Wobec rosnącej nienawiści
 • To nie jest państwo,
  to jest jakaś mafia, horda turańska, jeśli użyć określeń Konecznego.
  Przedłużony areszt dla Mateusza Piskorskiego
 • Trochę spóźnione życzenia
  Założycielowi portalu, wszystkim autorom i dyskutantom Wesołego Po Świętach.
  Wigilia 2017. Wspomnienia i Życzenia.
 • Panie Bogusławie,
  dołączam się z gratulacjami.
  Najmilszy prezent
 • Autor
  I wzajemnie, Panie Bogusławie!

  Dodam tylko: szybkiego powrotu do zdrowia.
  Życzenia wigilijne
 • @ireneusz 14:53:49
  Te pogańskie warstwy z pewnością są w Świętach Bożego Narodzenia, ale dla mnie - powtarzam - kluczowa jest obecność Chrystusa. Może to moja chimera, zobaczymy. To się okaże na łożu śmierci - czy będę z głębszym spokojem przechodził "na drugą stronę", czy też wpadnę w rozpacz, bo zobaczę tylko czarną pusta otchłań bez dna.

  Bardzo dziękuję za ubogacające komentarze.
  Cicha noc, święta noc…
 • @ireneusz 14:12:57
  Szanuję takich ludzi jak K. Łyszczyński, gotowych umrzeć za przekonania. Sam mam umysł ukształtowany na marksizmie i z 50 lat mocowałem się z pytaniem, czy Bóg istnieje czy tylko jest tworem wyobraźni. W końcu dałem spokój, gdyż stwierdziłem, że jestem człowiekiem z natury religijnym i bez przyjęcia istnienia Boga nie potrafiłbym żyć. Świat staje się wówczas bez sensu. Czarna otchłań, z której zagląda wielkie, przerażające nic. Pustka.
  Cicha noc, święta noc…
 • @ireneusz 14:12:20
  Dziękuję za komentarz.

  Przed świętami nie wypada podejmować ostrej polemiki, więc tylko kilka uwag:

  1. W kwestii bogów czy bóstw sprawą drugorzędna jest, czy są one nasze, "swoje" czy obce, ale kwestia, czy rzeczywiście istnieją, a nie są tylko wytworem naszej wylęknionej wyobraźni. Bóg to Bóg, Pan stworzenia.

  2. Za wiarą chrześcijańską stoi pewna mistyka, przeżycia wewnętrzne, których nie mogę sobie nawet wyobrazić w stosunku do bóstw przyrody.

  3. Jezus Chrystus, który jest punktem wyjścia naszej wiary, podjął solidarnie nasz ciężki ludzki los i umarł za nas na krzyżu, uwiarygodniając się tym samym. Który jeszcze bóg żył z ludźmi, cierpiał z ludźmi i umarł za ludzi?
  Cicha noc, święta noc…
 • @trojanka 12:45:41
  Bardzo dziękuję za życzenia i odwzajemniam takimi samymi.

  Jeszcze nas kilku katolików pozostało na tym portalu? :)
  Cicha noc, święta noc…
 • @Bogusław Jeznach 11:58:46
  Serdecznie dziękuję za wysoką ocenę notki. B. ją sobie cenię. Dziękuję za życzenia i proszę przyjąć moje. Również dla całej rodziny i rodzinnego stołecznego miasta..
  Cicha noc, święta noc…
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:49:49
  Radosnych Świąt Bożego jednak Narodzenia życzę.
  Cicha noc, święta noc…
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:27:58
  "Można by było powiedzieć, że dla Słowian osoba Chrystusa nie jest konieczna dla tej tradycji, gdyż oczekuje się zmiany, która ma zacząć się w nas i to my mamy jej dokonać, a tak się stanie, gdy wszyscy pójdziemy tą drogą.
  Dla katolika zaś osoba Chrystusa jest konieczna dla zapoczątkowania procesu zmian; bez Jego wskazań zmiana nie wydaje się możliwa."

  Trudno mi z Panem dyskutować, ze względu na moje osobiste doświadczenia. Dla mnie Chrystus jest kimś osobiście bardzo ważnym, ale nie chcę na ten temat rozpisywać się.

  Co do nauczania Chrystusa, to na pewno mamy do czynienia z zachowaniem ciągłości i radykalną zmianą jednocześnie. Mamy jednak Stary Testament (Stare Przymierze) i Nowy Testament (Nowe Przymierze). Ja dostrzegam w Jego ziemskim życiu radykalny przełom. Przyszedł jako Żyd do Żydów, o czym świadczą niektóre Jego słowa. "Niedobrze jest dawać jedzenie psom (tzn. gojom), z czasem dostrzegł jednak, że z Żydów już nic nie wykrzesze, że oni są martwym drzewem. "Po co ja to jeszcze do was mówię."
  Jednak nie zrezygnował ze swojej misji, zaczął budować "nowy Izrael" na fundamencie apostołów. To uniwersalistyczny Kościół. Na ile uniwersalistyczny, to inna sprawa. Z Jego nauczania można wyciągnąć najróżniejsze, często przeciwstawne prawdy. Dla mnie - i dla husytów na przykład - jest to egalitaryzm społeczny (przy duchowym arystokratyzmie) i socjalizm, dla polskich hierarchów dzisiaj - czysty kapitalizm z pochwałą bogacenia się i egoizmu. Jeszcze z dwa wieki temu Jego nauczanie wykorzystywano jako oparcie dla ustroju feudalnego, usprawiedliwienia podziału na stany, nierówności społecznych itd.
  Cicha noc, święta noc…
 • @AgnieszkaS 20:28:20
  Serdecznie dziękuję i - wzajemnie - też życzę ciepłych, w odniesieniu do relacji z drugimi - Świąt. Na dworze niech będzie mróz.
  Cicha noc, święta noc…
 • Dziękuję!
  Dziękuję za postawę i ten wpis - świadectwo.
  Przywrócić „neminem captivabimus”!
 • Życzę
  pomyślnych wiatrów!
  O instrukcję obsługi"
 • @Talbot 07:09:20
  Pańskie pytania retoryczne czasami śmieszą.

  Tak, flota rosyjska na oceanach broni Rosji. Ta uczestniczy w rozgrywce globalnej, w militarnej ekstraklasie.

  Polskie samoloty w Izraelu nie bronią Polski. Przed kim? Przed Arabami? Iranem?
  Polskie F-16 nad Izraelem

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031