Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
52 posty 423 komentarze

Refleksje zrzędliwego emeryta

PiotrZW - Ślązak, katolik, socjalista

Moje komentarze

 • Trochę spóźnione życzenia
  Założycielowi portalu, wszystkim autorom i dyskutantom Wesołego Po Świętach.
  Wigilia 2017. Wspomnienia i Życzenia.
 • Panie Bogusławie,
  dołączam się z gratulacjami.
  Najmilszy prezent
 • Autor
  I wzajemnie, Panie Bogusławie!

  Dodam tylko: szybkiego powrotu do zdrowia.
  Życzenia wigilijne
 • @ireneusz 14:53:49
  Te pogańskie warstwy z pewnością są w Świętach Bożego Narodzenia, ale dla mnie - powtarzam - kluczowa jest obecność Chrystusa. Może to moja chimera, zobaczymy. To się okaże na łożu śmierci - czy będę z głębszym spokojem przechodził "na drugą stronę", czy też wpadnę w rozpacz, bo zobaczę tylko czarną pusta otchłań bez dna.

  Bardzo dziękuję za ubogacające komentarze.
  Cicha noc, święta noc…
 • @ireneusz 14:12:57
  Szanuję takich ludzi jak K. Łyszczyński, gotowych umrzeć za przekonania. Sam mam umysł ukształtowany na marksizmie i z 50 lat mocowałem się z pytaniem, czy Bóg istnieje czy tylko jest tworem wyobraźni. W końcu dałem spokój, gdyż stwierdziłem, że jestem człowiekiem z natury religijnym i bez przyjęcia istnienia Boga nie potrafiłbym żyć. Świat staje się wówczas bez sensu. Czarna otchłań, z której zagląda wielkie, przerażające nic. Pustka.
  Cicha noc, święta noc…
 • @ireneusz 14:12:20
  Dziękuję za komentarz.

  Przed świętami nie wypada podejmować ostrej polemiki, więc tylko kilka uwag:

  1. W kwestii bogów czy bóstw sprawą drugorzędna jest, czy są one nasze, "swoje" czy obce, ale kwestia, czy rzeczywiście istnieją, a nie są tylko wytworem naszej wylęknionej wyobraźni. Bóg to Bóg, Pan stworzenia.

  2. Za wiarą chrześcijańską stoi pewna mistyka, przeżycia wewnętrzne, których nie mogę sobie nawet wyobrazić w stosunku do bóstw przyrody.

  3. Jezus Chrystus, który jest punktem wyjścia naszej wiary, podjął solidarnie nasz ciężki ludzki los i umarł za nas na krzyżu, uwiarygodniając się tym samym. Który jeszcze bóg żył z ludźmi, cierpiał z ludźmi i umarł za ludzi?
  Cicha noc, święta noc…
 • @trojanka 12:45:41
  Bardzo dziękuję za życzenia i odwzajemniam takimi samymi.

  Jeszcze nas kilku katolików pozostało na tym portalu? :)
  Cicha noc, święta noc…
 • @Bogusław Jeznach 11:58:46
  Serdecznie dziękuję za wysoką ocenę notki. B. ją sobie cenię. Dziękuję za życzenia i proszę przyjąć moje. Również dla całej rodziny i rodzinnego stołecznego miasta..
  Cicha noc, święta noc…
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:49:49
  Radosnych Świąt Bożego jednak Narodzenia życzę.
  Cicha noc, święta noc…
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:27:58
  "Można by było powiedzieć, że dla Słowian osoba Chrystusa nie jest konieczna dla tej tradycji, gdyż oczekuje się zmiany, która ma zacząć się w nas i to my mamy jej dokonać, a tak się stanie, gdy wszyscy pójdziemy tą drogą.
  Dla katolika zaś osoba Chrystusa jest konieczna dla zapoczątkowania procesu zmian; bez Jego wskazań zmiana nie wydaje się możliwa."

  Trudno mi z Panem dyskutować, ze względu na moje osobiste doświadczenia. Dla mnie Chrystus jest kimś osobiście bardzo ważnym, ale nie chcę na ten temat rozpisywać się.

  Co do nauczania Chrystusa, to na pewno mamy do czynienia z zachowaniem ciągłości i radykalną zmianą jednocześnie. Mamy jednak Stary Testament (Stare Przymierze) i Nowy Testament (Nowe Przymierze). Ja dostrzegam w Jego ziemskim życiu radykalny przełom. Przyszedł jako Żyd do Żydów, o czym świadczą niektóre Jego słowa. "Niedobrze jest dawać jedzenie psom (tzn. gojom), z czasem dostrzegł jednak, że z Żydów już nic nie wykrzesze, że oni są martwym drzewem. "Po co ja to jeszcze do was mówię."
  Jednak nie zrezygnował ze swojej misji, zaczął budować "nowy Izrael" na fundamencie apostołów. To uniwersalistyczny Kościół. Na ile uniwersalistyczny, to inna sprawa. Z Jego nauczania można wyciągnąć najróżniejsze, często przeciwstawne prawdy. Dla mnie - i dla husytów na przykład - jest to egalitaryzm społeczny (przy duchowym arystokratyzmie) i socjalizm, dla polskich hierarchów dzisiaj - czysty kapitalizm z pochwałą bogacenia się i egoizmu. Jeszcze z dwa wieki temu Jego nauczanie wykorzystywano jako oparcie dla ustroju feudalnego, usprawiedliwienia podziału na stany, nierówności społecznych itd.
  Cicha noc, święta noc…
 • @AgnieszkaS 20:28:20
  Serdecznie dziękuję i - wzajemnie - też życzę ciepłych, w odniesieniu do relacji z drugimi - Świąt. Na dworze niech będzie mróz.
  Cicha noc, święta noc…
 • Dziękuję!
  Dziękuję za postawę i ten wpis - świadectwo.
  Przywrócić „neminem captivabimus”!
 • Życzę
  pomyślnych wiatrów!
  O instrukcję obsługi"
 • @Talbot 07:09:20
  Pańskie pytania retoryczne czasami śmieszą.

  Tak, flota rosyjska na oceanach broni Rosji. Ta uczestniczy w rozgrywce globalnej, w militarnej ekstraklasie.

  Polskie samoloty w Izraelu nie bronią Polski. Przed kim? Przed Arabami? Iranem?
  Polskie F-16 nad Izraelem
 • Uf..., ciężko to czytać
  Tak, jakbyśmy mieli za mało problemów i musieli tworzyć sobie nowe.
  Cywilizacja dewiacji
 • Inne spojrzenie
  Mnie się to podoba.
  Podobnie patrzył Tolkien, pisząc o nas, ludziach: "Rasa ludzi, którzy nade wszystko pożądają władzy".
  Metafizyka luksusu elit
 • Znakomity tekst!
  5*
  Niecne partyjne chucie
 • Czapki z głów!
  Piotr Ikonowicz to człowiek - podobno Żyd - który mnie, katolika, głęboko zawstydza swoją postawą. Odwrotnie niż spora grupa naszych biskupów, przyklaskujących nieewangelicznemu kapitalizmowi. Taki abp J. Michalik w "Niedzieli" opublikował kiedyś tekst, w którym niezgodnie z Ewangelią pochwala dążenie do bogactwa. Napisał m.in., że bez ofiarności ludzi bogatych nie byłoby wspaniałych katedr i klasztorów. Ciekawe, czy któryś z nowobogackich zafundował jego diecezji jakiś klasztor lub katedrę? Bo mi o tym nic nie wiadomo.

  "Gość Niedzielny" publikował długi czas felietony Roberta Gwiazdowskiego, który nie tylko zachęcał do gromadzenia bogactw materialnych, ale również głosił sprzeczną z Ewangelią pochwałę egoizmu. I bądź tu człowieku chrześcijaninem, zwłaszcza katolikiem! Wbrew biskupom! Do tego trzeba heroizmu.
  Nie ma darmowych obiadów
 • I wszystko jasne
  Jeżeli ten morderca może być reprezentantem "żołnierzy wyklętych", to już wszystko rozumiem.
  Solidarni z Januszem Walusiem – ostatnim Żołnierzem Wyklętym
 • Kwestia tożsamości
  Krótko mówiąc, mamy dzisiaj do czynienia z zagrożeniem tożsamości ludów i osób w imię jakiejś bezkształtnej, bezpostaciowej "europejskości". Ta bezkształtność jest dzisiaj największym zagrożeniem w sferze kulturowej, i politycznej, i społecznej, i dlatego należy wspierać wszystkie ruchy mające na celu ochronę i pogłębienie tego, co nazywam zakorzenieniem.

  Prawdę mówi Autor, pisząc, że Polacy zapomnieli, co to znaczy być u siebie, na miejscu. Bez tego, żadne reformy nie uchronią przed kolejnymi falami emigracji "za chlebem", maskowanymi zwykle hasłami "wybieram wolność" czy "dość mam tego burdelu w Polsce".
  Dlaczego polscy narodowcy powinni popierać wolną Katalonię

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031