Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
52 posty 435 komentarzy

Refleksje zrzędliwego emeryta

PiotrZW - Ślązak, katolik, socjalista

Dlaczego Izrael przetrwa a Polska upadnie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Polsce spory ideologiczne zdominowały dyskusję publiczną.

 

Kiedy powstawał Izrael, jego przywódcy napisali list do żydowskiego filozofa Martina Bubera (1878 – 1965) z pytaniem, jak prowadzić politykę wewnętrzną, aby państwo sklecone z grup ukształtowanych przez najróżniejsze kultury i cywilizacje nie rozpadło się na skutek wewnętrznych podziałów. Wielki myśliciel, twórca tzw. filozofii dialogu, udzielił im takiej oto rady: unikajcie sporów ideologicznych, jeśli macie się kłócić, to o sprawy konkretne.

Jak obserwuję – z daleka – politykę państwa Izrael, to widzę, że oni tam do rady Martina Bubera konsekwentnie się stosują. W Polsce jest dokładnie odwrotnie. Tutaj spory ideologiczne służą do przykrywania konkretnych decyzji, do odwracania od nich uwagi. Nie będę dawał przykładów, bo otworzyłbym pole nowych niepotrzebnych kłótni. Równie ideologiczne jest straszenie „rosyjskim postsowieckim imperializmem”, jak głoszenie, że „Żydzi prowadzą Polskę do zguby”.

Przytoczę dla przykładu przypadek sporu o ukraiński Majdan. Kiedy w Kijowie zawrzało, na portalu fronda.pl uaktywnili się Ukraińcy. Niektórych bardzo lubiłem i szanowałem, m.in. jednego o pseudonimie Geoffrey. Oczytany, inteligentny, o szerokich horyzontach. Na bardzo wiele kwestii patrzyliśmy podobnie. I kiedy on nadymał się z dumy z racji tej ukraińskiej rewolucji, ja prosiłem go tylko o jedno: napisz mi, ale konkretnie, co chcecie osiągnąć. Nie był w stanie mi odpowiedzieć. Plótł o „europeizacji”, „modernizacji”, „przywiązaniu do wolności”, o „odzyskiwaniu godności” itp.

Szybko doszedłem, że uczestnicy majdanowego przewrotu mieli na celu przede wszystkim wyrwanie Ukrainy spod wpływów rosyjskich. Napisałem mu, że to jest zbrodnicza głupota. Potem zorientowałem się, że chcą budować państwo jednolite językowo i kulturowo, „zborną Ukrainę”, czy jakoś tak. Napisałem mu, że w takim razie państwa Ukraina już nie ma. To było logiczne. Próba zbudowania unitarnego państwa z dwóch mniej więcej liczebnie równych społeczności o różnej tożsamości narodowej, musiała skończyć się wojną domową i rozpadem.

Gdyby wtedy przywódcy protestów na Majdanie zamiast szermować ogólnikami w rodzaju „wolność, „godność” i „braterstwo”, powiedzieli otwarcie, że chodzi o zerwanie z Rosją i zbudowanie państwa jednolitego narodowościowo, z jednym ukraińskim językiem urzędowym, to może część protestujących zawahałaby się i doszła do wniosku, że – to se ne da. Przeważyło ideologiczne hasło „Chcemy do Europy”. Co to miało znaczyć, nikt się nie zastanawiał. A przecież wystarczyło zawołać „Chcemy wiz do Unii Europejskiej” i odpowiedź zachodnich przywódców od razu przywróciłaby ich do rzeczywistości.           

 

KOMENTARZE

 • trafne ujęcie
  5
 • Polska już dogorywa
  Co do Izraela.On jest wszędzie, więc będzie.Problem z Izraelem polega na wielokierunkowej grze.To my im wmawiamy ze są częścią kultury zachodniej.Oni tego unikają.Dlaczego?.Bo oni są także częścią kultury arabskiej(semici).W decydującej rozgrywce z białymi,staną po stronie Arabów, już jako ich wyzwoliciele z rąk oprawców czyli białych.
  http://litera.fr/category/news/
 • ----- jednak Autor się myli
  --w Izraelu są sami żydzi , w Polsce ?? przynajmniej kilka mniejszości , z których śmiertelną jest ! żydoska , banderoska i niemiecka .

  ZAPOMNIAŁAM !! i WRÓG SŁOWIAŃSKIEJ Polski WATYKAN .
 • @ninanonimowa 20:15:31
  a i jeszcze dodac mniejsza mniejszosc - ninanonimowa 8-))))))
 • topór na Polaków
  zapomniałaś jeszcze o narzędziu jakiego używają , o mediach programujących umysły tubylcom.
  - to jest najbardziej śmiercionośna siła .
  Nic nie ma takiego wpływu na rozkład narodu jak media.
 • @Zbójnicki pies 20:43:27
  https://www.youtube.com/watch?v=FIxYCDbRGJc
 • Teraz mi przyszedł do głowy dobry przykład
  Katastrofa smoleńska. Sprawa jak najbardziej konkretna. Trzeba było powołać fachową komisję, przebadać każdy ślad, najmniejszą grudkę ziemi i potem - w zależności od wyników śledztwa - podjąć działania polityczne.

  Tymczasem nasz mistrz działań na emocjach zrobił z tego taką sprawę ideologiczną, i to taką, że przez sześć lat wożąc się na emocjach utrzymał się jako przywódca opozycji, zdobył prawie pełną władzę i... dalej wozi się na emocjach, gdyż konkretnego plany reformy państwa nie ma.
 • ?
  no to co Autorze według Ciebie mogłoby w Polsce być kłótnią o sprawy konkretne ?
 • @trybeus 21:43:00
  "no to co Autorze według Ciebie mogłoby w Polsce być kłótnią o sprawy konkretne ?"

  Dziwne pytanie. Sprawy konkretne to sprawy konkretne. Sprzedać Lasy Państwowe czy nie sprzedać, zamykać kopalnie czy nie zamykać, obniżać wiek szkolny czy nie obniżać, przyjmować uchodźców czy nie przyjmować itd. Czy to wystarczy za odpowiedź?

  Moim zdaniem, obecne zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego nie jest zideologizowane. Po prostu, my - PiS - doszliśmy do władzy, wyp... waszych i obsadzamy stołki swoimi. Niektórzy usiłują podnieść to na poziom ideologiczny mówiąc o końcu demokracji w Polsce, ale - moim zdaniem - ta demokracja wcale nie była demokratyczna. Tylko ku...stwo odziane w demokratyczne szaty. Atrapa demokracji. Moim zdaniem.
 • @PiotrZW 22:12:52
  Ktoś naszą biedną Ojczyznę wkręca w następną zawieruchę wojenną . Wie Pan kto ?. Pozdrawiam. Polecam. : http://independenttrader.pl/ukraina-kto-jest-agresorem-rosja-czy-nato.html
 • @PiotrZW 22:12:52
  //Dziwne pytanie. Sprawy konkretne to sprawy konkretne. Sprzedać Lasy Państwowe czy nie sprzedać, zamykać kopalnie czy nie zamykać, obniżać wiek szkolny czy nie obniżać, przyjmować uchodźców czy nie przyjmować itd. Czy to wystarczy za odpowiedź?//

  nie wystarczy...czy wypłacić żydom 65 milardów dolarów za mienie pożydowskie, czy nie wypłacić :))...PiS się jeszcze waha :))choć głosował za...z uchodźcami też się waha, choć ja uważam, że to juz od dawna zaklepane, tylko taka ściema jest walona pod publikę, że się niby PIS buntuje przeciwko imigrantom...

  //Po prostu, my - PiS - doszliśmy do władzy, wyp... waszych i obsadzamy stołki swoimi.//

  bzdura...to nie są sprawy konkretne, tylko ideologiczne, bo nie od dziś wiadomo, że tandem PO-PIS robi igrzyska dla idiotów, żeby stwarzać wrażenie, że zależy im na Polsce...
  ...a tymczasem Judeopolonia jest wdrażana przez sektę Chabad Lubavitch..wyjątkowo swobodnie czują się w Sejmie

  http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/swieto-chanuka-w-sejmie-zdjecie,iId,1980212,iAId,182958#1980211
 • @trybeus 22:46:04
  Sprawy wewnętrzne i sprawy zewnętrzne ?. Abracadabra . Trudno logicznie to pojąć , jak Ty myślisz ? .
 • @Repsol 22:51:15
  pranie mózgu...w końcu musimy wybrać ...albo żyjemy w ułudzie, albo

  myślałem, że to tylko film, ale niestety...

  https://www.youtube.com/watch?v=vWv-d2GxDc4
 • @trybeus 22:59:44
  Miejmy jeszcze iskierkę nadziei .Ave . : http://europejczycy.info/106915/artykuly/monsanto-trafi-przed-miedzynarodowy-trybunal-sprawiedliwosci-za-zbrodnie-przeciwko-ludzkosci-i-srodowisku/
 • Niezbyt głębokie ujecie sprawy
  Izrael nie przetrwa - Kissinger o tym mówił, a on wie, co mówi. :) Izrael trwa, bo jest, poprzez propagandę na całym świecie ideologicznie wspierany, a przede wszystkim subsydiowany grubą forsą, której ogromną część wydaje na zbrojenia. W razie konfliktu zbrojnego na większą skalę dookoła ma samych wrogów politycznych i ideologicznych, a więc raczej marne szanse na przetrwanie.

  Polska natomiast jest pod okupacją od co najmniej trzydziestu lat, jest rządzona przez ludzi, którzy trzymają łapę nie tylko na polityce, ale na mediach, szkolnictwie, wymiarze sprawiedliwości, dziedzinie kultury i rozrywki i którzy, mało że prowadzą gospodarkę rabunkową, przede wszystkim dążą do rozpadu naszej świadomości narodowej, kultury i cywilizacji.
  Jeśli Polska nie przetrwa, to dlatego właśnie, że jest okupowana i że Polacy na czas nie zdążyli sie zorientować, co sie dzieje z ich krajem i jak są manipulowani przez rządzących, z którymi współpracuje hierarchia kościelna, a nie dlatego, że prowadzą takie czy inne spory na łamach mediów. Te spory są kreowane i kontrolowane przez okupacyjne media, które nie informują o sprawach najważniejszych, czego przykładów multum, np. tutaj:
  http://nikander.neon24.pl/post/127974,pierwszy-deal-pis-u-z-banksterami

  Dziwi fakt, ze pomimo, że wiadomo, że media kłamią i manipulują, tak wielu blogerów poświęca czas na szczegółowe analizy swarów w takim czy innym programie tej czy innej stacji telewizyjnej, w sytuacji, kiedy trzeba wyłączyć telewizor i poważnie porozmawiać z rodziną, sąsiadami i znajomymi o tym, co sie dzieje i jak to zmienić.
  Natomiast obwinianie Polaków - nie okupantów - za upadek państwa, poprzez prowadzenie debat na takie czy inne tematy, w dzisiejszej matni, w jaką zostali schwytani, jako żywo przypomina obwinianie ofiary za to, że została zgwałcona.
 • Temat ideologii ważny, początek dobry, rozwinięcie i wnioski beznadziejne.
  Popieram uwagi Lotnej, ale i tak przygotuję na jutro poważniejszą polemikę.
  Na dziś, tytułem wskazania, że jako Polacy mamy sposoby by się jednoczyć i obronić Polskę przed upadkiem publikuję post: “Jedenaście zasad budowy frontu zgody” - sprzed pół roku, ale w sam raz pod tą okazję.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031